Tragedia w Kaprun

12/05/2018 
5


Kitzsteinhorn to nie tylko idealne miejsce do jazdy na nartach czy snowboardzie dla całych rodzin i freeriderów, ale także, o czym zapewne wielu, zwłaszcza młodych ludzi nie wie, miejsce, w którym przed prawie 18 laty, wydarzyła się niewyobrażalna tragedia…

11.11.2000 r., godzina 9 rano –  to był najtragiczniejszy dzień w dziejach alpejskich ośrodków narciarskich.
Duża grupa ludzi, ponad 170 osób, czekała na przyjazd podziemnej kolejki szynowej, zwanej Kretem, która miała ich zawieźć na lodowiec Kitzsteinhorn, by potem jak zawsze mogli poddać się wspaniałej jeździe na stoku przy pięknej tego dnia słonecznej pogodzie.
W większości grupę stanowili miejscowi, dużo dzieci i młodzieży. Niestety ten dzień był dniem wolnym od zajęć szkolnych.
Długa na 30 m kolejka składała się z 2 wagoników, ze schodami w środku. Kursowała od 1974 r i stała się technologiczną dumą Austriaków. Jej 3 km (!) tor przebiegał w specjalnie wydrążonym w masywie górskim tunelu.
Minutę po wjeździe do niego kolejka zatrzymała się, a pasażerowie zauważyli wydobywający się z podłogi dym. Ogień zaczął rozprzestrzeniać się błyskawicznie.
Ludzie wpadli w panikę, próbując wydostać się z płonącego wagonu. Dziś wiemy, że motorniczy powinien był jak najszybciej zawrócić kolejkę, ale postępował niestety zgodnie z obowiązującą procedurą. Kolejka zatrzymała się, zgasły światła. Drzwi otwarły się tylko w tylnym wagoniku. Ludzie zaczęli w ybijać szyby kijami narciarskimi i uciekać … Dla wielu zgubny stał się kierunek ucieczki … Pasażerowie zamiast uciekać w dół, w panice zaczęli uciekać ku górze,a tunel, skierowany pod kątem 50 stopni, na skutek różnicy ciśnień stał się ,,kominem rozgrzanego pieca”. Ludzie, na skutek trujących oparów tracili tam przytomność już po kilkunastu sekundach. Ucieczkę utrudniały założone na nogach buty narciarskie, które blokowały się w szynach, a kombinezony narciarskie to materiał łatwopalny. Parę osób, które uciekały w stronę doliny zdołały się uratować.

Życie straciło ponad 150 osób, po których pozostał jedynie popiół i metal …
Po 10 -miesięcznym śledztwie stwierdzono, że przyczyną pożaru w kolejce, była awaria urządzenia grzewczego – dmuchawy w kabinie motorniczego. Ratownicy relacjonowali, że temperatura w tunelu była tak wysoka, że stopiły się nawet stalowe schodki wzdłuż niego.

Dziś, po prawie 18 latach, miejsce upamiętniające tę straszną tragedię stoi jakby niepozornie, tuż obok parkingu dla samochodów. Wlot do tunelu zarosły trawy i krzaki. Życie toczy się dalej … Nie ma żadnej tabliczki z informacją, co tu się wydarzyło, ani ilu ludzi zginęło. Na żadnej tablicy informacyjnej na Kitzsteinhorn, bądź ulotkach, nigdzie nie znalazłam informacji o tym, co tu się wydarzyło w listopadzie 2000 r. Gdybym przypadkowo nie zawracała autem przy pomniku pamięci i nie mój mąż, który doskonale pamięta samą tragedię, to nawet bym nie wiedziała o tej katastrofie.

Kitzsteinhorn to góra, na której lodowiec, nigdy się nie topi, lecz w jej ognistych objęciach życie straciło mnóstwo ludzi.

Ledwo widoczne ślady dawnego tunelu

Tragedia pomimo upływu lat jest wciąż żywa w pamięci mieszkańców Kaprun. Właścicielka pensjonatu, w którym mieszkaliśmy, ze łzami w oczach opowiadała nam o tamtym dniu, oraz o tym, co działo się potem…

Mieszkańcy chodzili do sąsiadów i upewniali się, czy wszyscy tego dnia wrócili do domu. Sąsiadka straciła 8-letniego syna, gdyż sama z córką pojechała tego feralnego dnia inną kolejką, a synek wsiadł wraz z miejscową ekipą narciarską do pechowego wagonu. Nigdy go już nie zobaczyła. Każda rodzina w Kaprun zna kogoś, kto stracił bliskich na zawsze.
Gospodyni opowiadała nam z przejęciem, że miała wtedy na noclegu mężczyznę, który wrócił tego dnia jako jeden z nielicznych ocalałych, cały brudny od sadzy i dymu. Był w takim szoku, że w tym stanie chciał wracać autem do domu i dopiero po jej naleganiu, roztrzęsiony zjadł obiad u niej w kuchni i został na noc.
Do Kaprun, jeszcze długo po katastrofie, przyjeżdżali żądni sensacji paparazzi, których pogoń za informacjami stała się udręką dla mieszkańców Kaprun.
Dzisiaj na szczyt Kitzsteinhorn prowadzi kolejka linowa Gletscherjet, a równolegle do niej biegnie linowa kolejka panoramiczna Panoramabahn. Po starym tunelu właściwie nie ma już śladu.
Previous Article
Skrzyczne Trail Run
Next Article
KitzsteinhornYou might also like


5 komentarzy

Niewyobrażalne …


Fakt jedną z największych narciarskich tragedii jaka się wydarzyła w Alpach.


Witam serdecznie. Właśnie przebywamy w Austrii w Kaprun. Czy w wchodziliście do środka pomnika?


Byłam w Kaprun w kwietniu 2006 roku, jeździłam na snowboard’zie na lodowcu. Potwierdzam, żadnych informacji o tej tragedii. Dowiedziałam się o tym zdarzeniu dopiero w Polsce, po powrocie, kiedy czytałam w sieci o miejscach, które odwiedziłam. Nasi gospodarze ani słowem nie wspomnieli o tym. Wstyd i żal…


Dodaj komentarzMore Story
Skrzyczne Trail Run „Jeden bieg może odmienić twój dzień. Wiele biegów może zmienić twoje życie” Skrzyczne jest od dawna...
%d bloggers like this: