Biegnij w Budapeszcie

18/09/2017 
0


Mówią, że kilometr to kilometr ale rodzinnie liczy się podwójnie, więc 12 km + 9km i półmaraton w sztafecie zaliczony!

Półmaraton w Budapeszcie to szczególna okazja, by połączyć atrakcje miasta z solidną dawką sportu.

SurgePolonia uskrzydla

Największy półmaraton w centralnej Europie odbył się w drugą niedzielę 10. września.

Udział w półmaratonie to możliwość  zwiedzania w sportowym stylu pięknego Budapesztu. Znając już Budapeszt przypuszczaliśmy, że będzie to ekscytujący bieg poprowadzony przez centrum miasta głównymi ulicami, przez słynne budapesztańskie mosty rozpięte nad Dunajem i dalej wzdłuż nabrzeża tej imponującej rzeki. Wśród miejsc, przez które przebiega trasa półmaratonu znajdą się Plac Bohaterów, Most Łańcuchowy Szechenyi  i inne znane budynki. Oglądając zajawkę filmową organizatora wiedzieliśmy, że jest to impreza godna uwagi.

Budapeszt stolica Węgier, nie bez powodu uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Magiczne miasto, które warto odwiedzić.  Dunaj dzieli je na dwie części prawobrzeżną, pagórkowatą Budę i lewobrzeżny, nizinny Peszt.

Niestety nie udała nam się rejestracja online i dopiero zapewnienie mailowe organizatora, że można przed samym biegiem dokonać rejestracji na miejscu pozwoliła nam na spontaniczny wyjazd. I tu zaczęły się właściwe problemy natury organizacyjnej-co z dzieckiem? Skoro dwoje rodziców chce brać udział w tym samym biegu, to kto się zajmie w tym czasie chłopakiem? Bardzo przydatną formułą okazała się sztafeta 2 lub 3 osobowa, dzięki której w półmaratonie może brać udział więcej osób.
To był strzał w dziesiątkę! Owszem sportowy wymiar się zmniejsza ale liczy się duch wspólnoty i poczucie, że siedzimy w jednej łodzi.

Dzięki temu, mogliśmy sobie kibicować nawzajem i na półmetku przekazać sobie nie tylko pałeczkę sztafety ale również dzieciaka 🙂 wilk syta i owca cała – jak mawia stare przysłowie… à propos.

„Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki – Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”.

 

Białe fale Dunaju i czerwona papryka…

to nie były jedyne biało-czerwone akcenty na tym biegu.

Przed startem energia rozpiera

rodzinna sztafeta gotowa

 

numerki rozdane

 

rozgrzewka

 

jest nas dużo…

 

z różnych krajów

 

 

 

 

 

 

do startu… gotowi…

W wielotysięcznej grupie zawodników z różnych krajów rozpoznawaliśmy Francuzów, Austriaków, Hiszpanów, bo byli głośni a Włosi zawsze gestykulują podczas rozmowy 🙂 Jednak grupa ludzi, nieważne gdzie obecnie mieszkają i z jakiego kraju przyjechali, poznawała się w tłumie zawodników po motywach na koszulce. To było mega fajne uczucie zobaczyć z daleka orzełka lub motyw biało-czerwony! Była to okazja do spontanicznych rozmów. Ludzie pozdrawiali nas, pytali skąd jesteśmy, uśmiechali życzliwie lub podczas biegu głośno kibicowali. Oprócz tego mogliśmy pokazać gospodarzom, że doceniamy ich starania i że jesteśmy obecni. Nie ma nic fajniejszego, jak oddać wyraz własnej tożsamości w tak międzynarodowej imprezie.

na półmetku nad Dunajem

 

 

 

 

 

 

 

Trofea czekają

 

w międzynarodowym otoczeniu fajnie pokazać kraj pochodzenia-to uskrzydla naprawdę 🙂

 

Gdzie

 

ten

 

tata?

 

TUTAJ

 

 

 

 

 

Czujemy dumę 🙂 rodzinnie

Run in Budapest w skrócie

W 2017 roku w półmaratonie (węg. félmaraton ) na dystansie 21 km i 97,5 metra wystartowało ok 2 200 biegaczy zagranicznych  z 77 krajów, z których 2000 pokonało półmaraton. Najwięcej zawodników przyjechało z Wielkiej Brytanii, Słowacji i Polski. Biegacze przylecieli do stolicy Węgier m.in. z Chile, Indonezji oraz Singapuru.

Na wszystkich dystansach wystartuje blisko 15 000 zawodników z czego ponad 10 000 to pół maratończycy  oraz 1500 zespołów sztafet. Mimo to nie ma powodu, aby martwić się o tłok na trasie lub wyprzedzanie zawodników ustawionych w niewłaściwej strefie startowej. Start odbywa się falami, dlatego każdy ma wiele miejsca do biegania.

Na trasach biegów znajdują się punkty odżywcze zlokalizowane co 4-5 kilometrów a nad bezpieczeństwem uczestników czuwa opieka medycznaPacemakerzy pomogą w utrzymaniu założonego tempa biegu. Ponieważ radość z uczestnictwa w biegu jest równie ważna jak samo bieganie na trasie biegacze spotkają kilka punktów muzycznych.

Każdego roku uczestnicy otrzymują unikalne koszulki z logotypem maratonu, a Ci, którzy docierają do mety zgarniają niesamowite medale. Ich projekt zmienia się każdego roku.

 
Budapest Half Marathon planowane czasy ukończenia:
  • 1 godzina i 30 minut
  • 1 godzina i 45 minut
  • 2 godziny
  • 2 godziny i 15 minut
  • 2 godziny i 30 minut
Limity czasowe

2 godziny i 30 minut czas netto
Bus przejmujący biegaczy nie mieszczących się w limicie czasu podąża za uczestnikami w stałym tempie 7:10min/km. Jeśli ostatni biegacz w stawce biegnie szybciej niż w tempie 7:10min/km bus jedzie tuż za nim. Jeśli bus przejmujący Cię wyprzedzi, będziesz zmuszony do niego wsiąść, a Twój numer startowy zostanie przekreślony. Nie będziesz mógł wejść do strefy mety.

 Limit wieku

W dniu biegu, uczestnicy muszą być w wieku 12 lat lub starsi (urodzeni po 10 wrzesień 2017).

Trasa

Trasa prowadzi przez centrum Budapesztu, przecina kilka mostów i przebiega przez najbardziej znane zakątki miasta.

Właściwa trasa biegu zmienia się każdego roku.

Właściwa trasa biegu zmienia się każdego roku.

Po biegu możesz odpocząć w basenach pochodzących z XVI i XVII wieku – tureckich łaźniach oraz neobarokowej Széchenyi. W Budapeszcie  znajduje się 100 gorących źródeł, które zasilają słynne łaźnie.

Unikalne w skali Europy są również klimatyczne puby zlokalizowane w historycznych miejscach, które są w centrum miasta. Uratowane przed wyburzeniem teraz pełnią nową rolę. To świetne miejsce, aby po biegu wpaść na drinka po biegu. Ale jeśli już jesteś w Budapeszcie musisz spróbować znakomitych pozycji kuchni węgierskiej takich jak gulyás, pörkölt, rétes oraz palacsinta.

Organizator biegu zdążył już przygotować materiał filmowy, który pozwoli Wam poznać unikalną atmosferę tego biegu.

32nd Wizz Air Budapest Half Marathon za nami. Dziękujemy Run in Budapest za wspaniałą atmosferę w tym czarującym mieście.


 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

 

Previous Article
Wspinanie dla dzieci
Next Article
I Zielony Bieg dla WiktoriiYou might also like

Dodaj komentarzMore Story
Wspinanie dla dzieci Dzieci wspinają się chętnie! Rodzice zauważają to już w pierwszych latach życia swoich latorośli, czy to na placu...
%d bloggers like this: